Hlavné jedlo
Brutálne pomaly pečená kačka
Na dobré sa oplatí čakať.

Pri mäsku platí: Čím pomalšie, tým šťavnatejšie. Aké sú ale hraničné teploty a časy ?


Budeme potrebovať

KAČKA
- Celú kačku, alebo kačacie stehná
- soľ (netreba sa hanbiť)
- rasca (ale nemusí byť)

KAPUSTA:
- 1 kapusta nakrájaná najemno
- 1 čl soli
- 2 PL cukru (môže byť aj trstinový)
- 1 PL balzamika

KARLOVARSKÝ KNEDLÍK
- 4 rožky nakrájané na malé kocky
- za hrsť petržlenovej vňate
- 250 ml smotany na šľahanie
- 4 vajíčka
- 1/2 čl soli


Piecť, či nepiecť ?

KAČKA
Kačku narežeme na koži do šachovnice (nenarezať mäso) a smelo nasolíme. Dáme do pekáča, alebo misy z jenského skla (Jenské sklo, nie Jánske. Jenské je preto, lebo pochádza z Nemecka, z mesta JENA) a dáme o 23:00 do rúry a ZOHRIEVAME zakryté pri teplote 80-90 stupňov (horný a spodný ohrev) až do 7:00 rána. Ráno o 7:00 pridáme teplotu na 120 stupňov a dusíme takto (stále zakryté) to 10:55. O 10:55 dáme dole vrch a pridáme teplotu (horný ohrev) na 200 stupňov a necháme takto 5 minút zapekať kožku. Odsledujte si, lebo niekto môže mať výkonnejšiu rúru a stačia aj tri minúty a niekomu doslova aj 12-15 minút. Ku kačke podávame dusenú kapustu a karlovarský knedlík.


Dusená kapusta

Kapustu najemno nakrájame. Do hrnca dáme 2 PL masti a kapustu na nej pekne osmahneme. Pridáme soľ, cukor, balzamiko a spočiadtku prudko restujeme. Keď nám kapusta pustí šťavu, stíšime zdroj tepla, zakryjeme ju a na miernom ohni dusíme max hodinu. Záleží, kto má akú chrumkavú rád. Moja svokra robí takmer blato. Niežeby nevedela variť, ale takto sa to naučila a takto to varí, lebo takto jej to chutí. Ja uprednostňujem mierne chrumkavú.


Karlovarský knedlík

Rožky nakrájame na malé kocky, pridáme najemno nakrájaný petržlen. Vajíčka rozdelíme na bielky a žĺtky. Žĺtky vymiešame so smotanou a štipkou soli a vmiešame medzi rožky a vňatku. Bielky vyšľaháme so štipkou soli do snehu a sneh tiež pridáme k rožkom. Túto zmes zabalíme to potravinovej fólie (tvar valček o priemere tak 4-6 cm). Z tohoto množstva budú 4 valčeky (na polovicu a znova na polovicu). Zabalené v tejto fólii varíme ponorené vo vode 20 minút. Krájame podľa fantázie a umeleckého cítenia.

PS: Originál recept nie je so smotanou, ale s mliekom. No mlieko je dnes už iba voda a smotana je to, čo bolo voľakedy mlieko, takže zmenou receptu som vlastne zachoval jeho pôvodnú verziu :-)

Autor: hucko