Zákusok
Creme Brulée
Budeme potrebovať

4 žĺtka
500 ml šľahačkovej smotany 33%
75 g kryštálový cukru
1 vanilkový lusk


Kontrasty

Najpríťažlivejšia chuť na svete vraj robí CHRUM, no dezert by mal byť zamatovo krémový. Tento spĺňa dezert oba parametre.


Ako na to

Vanilkový lusk pozdĺžne prekrojíme, nožom vyškriabeme jedným ťahom dužinu a dáme ju do kastróla so smotanou. Pridáme cukor a privedieme do varu. Nevaríme, ale okamžite schladíme v studenej vode (vložíme do nej ten kastról) na teplotu tela (pri ponorení prstu necítime ani chlad a ani teplo). Pridáme žĺtky a dôkladne vymiešame. Nalejeme do porcelánových misiek a položíme na hlboký plech. Do plechu nalejeme horúcu vodu (priamo z vodovodu - nesmie vrieť) tak, aby siahala do úrovne náplne v miskách. Plech vložíme do vyhriatej rúry a "pečieme" 45 minút pri teplote 140 stupňov. Následne rúru otvoríme, vypneme a necháme vychladnúť v tej vode (asi 2-3 hodiny). Potom ešte 2-3 hodiny v chladničke.

AKO NA KRUSTU:
na vrch creme brulee dáme za čajovú lyžičku kryštálového cukru, potrasieme a čo sa neprilepilo na vrch, vysypeme. Horákom opaľujeme kolom-dokola, kým sa cukor nerozpustí a nezataví do chrumkavej vrstvy. Ak dáte veľa cukru, tak sa krusta nevytvorí, ale vytvoria sa malé horké čierne guličky. Podávame okamžite po opálení, lebo cukor by sa časom zase rozpustil. Takže bacha na vec - krustu vyrábame až tesne pred koznumáciou.

Autor: hucko