Hlavné jedlo
Francúzske zemiaky
Čo k tomu ?

1 kg očistených surových zemiakov nakrájaných na 1mm plátky
500 ml smotany na šľahanie + 3 surové vajíčka
1 kopcovitá čajová lyžička soli (cca 10 gramov)
5 vajec uvarených na tvrdo
1 konzerva kukurice
6 tenkých párkov (surových)
Zo 2 hrste strúhaného syra (aspoň 2 druhy)


PARADOXNÉ JEDLO

Je zaujímavé, že my toto jedlo voláme FRANCÚZSKE ZEMIAKY, ale francúzi o tomto jedle nemajú ani len potuchy. Hádam najbližšie k nim majú GRATINOVANÉ ZEMIAKY.


Predvariť, či nepredvariť

Na francúzske zemiaky je mnoho receptov. Niekde sa zemiaky vopred uvaria, niekde sa dávajú surové. Niekde sa zalejú vriacou smotanou, niekde studenou. Výsledok nášho receptu je fantastický, no podobný výsledok sa určite dá dosiahnuť aj iným postupom. Toto nie je jediný správny, no je fungujúci a je naozaj dobrý.

Ja zemiaky väčšinou nepredváram. Sú pevnejšie a nelámu sa. Niekto má však radšej predvarené a tie sú rovnako chutné.

Do namastenej jenskej misy (názov misy je odvodený od nemeckého mesta JENA, čiže misa nie je JÁNSKA, ale JENSKÁ) naukladáme vrstvu surových zemiakových plátkov. Ďalšia vrstva je vrstva na kolieska nakrájaných (tiež surových) tenkých párkov. Znova dáme zemiaky a teraz vysypeme kukuricu. Znova zemiaky a na to plátky vajíčka uvareného na tvrdo. Posledná, vrchná vrstva sú zase zemiaky.

Smotanu vylejeme do čistej misky, pridáme soľ a 3 surové vajíčka (ak sú menšie, dajte kľudne aj 4). Dôkladne vymiešame a zalejeme poukladané zemiaky v jenskej mise. Misu prikryjeme a dáme do rúry na 190 stupňov na 1 hodinu. Po hodine odokryjeme, vytiahneme z rúry, posypeme strúhaným syrom a vrátime ešte na 5 minút do rúry.

HOTOVO

Autor: hucko