Iné
Hustý púpavový kvázy-med
Budeme potrebovať

400 rozkvitnutých kvetov púpavy
3 celé citróny
1,5 litra studenej vody
1,5 kg kr. cukor


NENAMÝŠĽAJTE SI

V žiadnom prípade si táto dobrota (aj keď je naozaj zdravá) nezaslúži pomenovanie MED, lebo med nám dávajú včely. Med je produktom včiel. Neberme im ho.


Ako na to

Nazbierami si kvietky - najlepšie po daždi, alebo niekde ďaleko od cesty (prach). Odstrihneme ich čo najbližšie pri hlavičke a NEUMYTÉ ich dáme do kastróla a 1,5l vody. Jeden citrón tam nakompletku vytlačíme a ostatné nakrájame na kolieska a necháme lúhovať. Tu odporúčam kúpiť BIO citróny - nemajú chemicky ošetrenú kôru a nie sú tak brutálne drahé. Hrniec - teda jeho obsah privedieme do varu, odstavíme a necháme 24 hodín na tmavom chladnom mieste (pivnica) lúhovať. Po 24 hodinách vylúhovanú šťavu scedíme. Hodí sa na to husté oceľové sitko, alebo gáza je ešte lepšia. Nech Vás neplaší, že zmes je mútna, varom sa vyčíri. Pridáme kilo a pol cukru a znovu privedieme do varu. Varíme nie celkom divoko, ale zase ani nie pomaly - tak akurát... Po zhruba 1,5 hodine sa nám povrch pokryje riedkou penou - to je signál, že hustota je akurát. Za ten čas sa nám odparí asi tak jedna tretina objemu a tekutina sa stane takou glejovitou. Naberieme do ohriatych zaváraninových pohárov (ohrejeme vriacou vodou, alebo v rúre). Na sterilizovanie použijeme metódu SUCHÝ DUNCT.


Suchý dunct

Kvázi-med privedieme do varu (ešte stále nám vrie) a plníme (1 cm pod okraj) do zohriatych pohárov. Poháre môžeme tesne pred plnením zohriať vriacou vodou. Po naplnení ihneď položíme vrchnák, ale nezatvárame, počkáme tak 20 sekúnd (zatiaľ naplníme druhý pohár (tretí, štvrtý...). Za tých 20 sekúnd sa zohreje vzduch medzi kvázi-medom a vrchnákom a sám sa vytlačí (vzduch). Až teraz zatočíme vrchnák a necháme prikryté pomaly vychladnúť.

Autor: hucko