Polievka
Krémová cesnaková polievka
Budeme potrebovať

1 hlávka cesnaku
2 litre čistého vývaru (kurací, alebo zeleninový)
2 PL hladkej múky (1 na zápražku, druhá do smotany)
200 ml smotany na šľahanie
40g masla


Príprava

Odložíme si 4 strúčiky cesnaku a zvyšok nakrájame na malé kúsky. Určite ho nepučte, ani nestrúhajte. Do hrnca dáme maslo (cca 40 gramov) a necháme ho roztopiť. Pridáme cesnak a veľmi pomaly ho pražíme. Cesnak nesmie zhnednúť, ale musí ostať svetlý. Pražíme ho asi 5 minút a pridáme za lyžicu hladkej múky na spôsob zápražky. Zamiešame a necháme ZAPRAŽIŤ za stáleho miešania asi minútu. Pridáme vriaci vývar a pomaly varíme asi 10 minút. Ak budeme variť pomaly, polievka bude jemná. Po 10 minútach ponorným mixérom dôkladne rozmixujeme polievku (4-5 minút) a pridáme smotanu, do ktorej sme zamiešali 1 PL hladkej múky. Dôkladne zamiešame (metlička je ideálna), necháme prejsť varom, odstavíme, zakryjeme a necháme dôjsť asi tak 10 minút.


Rady

Môže sa stať, že vývar je menej výrazný. Vtedy môžeme v tomto štádiu ešte dosoliť podľa chute. Štipka soli rozhodne nič nepokazí.

Podávame s opečenými krutónkami z rožkov, čerstvou cibuľkou a tie 4 strúčiky, čo sme si odložili rovnako nakrájame na tenké plátky, ktoré opražíme na masle - nesmú veľmi zhnednúť - maximálne tak zožltnúť a len mierne do hneda. Kto chce, môže ešte posypať strúhaným syrom parmezánového typu. (parmigiano reggiano, grana padano, pecorino, ...)

Dobrú chuť priatelia

Autor: werki