Iné
Páperovo jemnulinká domáca knedľa
Budeme potrebovať

500 g múka polohrubá
250 ml mlieko+voda (125ml + 125ml)
1 čl soľ
1 vajce
2 PL oleja
1 sáčok droždia cca 7g
2 PL cukor kryštálový


Babky vedia

Ja už babku nemám, ale kamarát ešte má a keď som u neho jedol túto knedľu, bolo mi jedno, že je z múky, bola ako nadýchané obláčiky lásky. Jedol som ju len tak, bez ničoho - aj Vy budete.


Ako na to ? (S láskou)

Pripravíme si kvások
3-4 PL múky zamiešame vo vlažnom mlieku s vodou, nasypeme kvasnice, posypeme cukrom a na teplom (nie prehnane teplom) mieste necháme 30 minút podkysnúť. Následne pridáme zvyšnú múku a ostatné ingrediencie. Vypracujeme vláčne cesto a znova necháme podkysnúť 30-40 minút.

Teraz vytvarujeme požadovaný tvar (ovál, podlhovastú knedľu, kocku, úsečku, triangel, priamku, ...). Vložíme do nádobky na parenie a necháme ešte 15 minút podkysnúť (Ak ale máme čas, kľudne aj 30 minút) až potom paríme 20 minút. Je dôležité pred parením nechať podkysnúť, bude nádherná, NADÝCHANÁ A MAKUČKÁ. Odporúčam pred parením všetko riadne potrieť olejom, alebo maslom - lepšie sa oddelí, ak sa prilepí. Počas tých 20 minút zásadne neotvárať, nekontrolovať, preto si rozmyslite, koľko vody dáte na parenie. Knedľa nesmie byť vo vode, ale ak sa Vám voda minie, môžete poškodiť hrniec, preto odporúčam priviesť vodu do varu a ďalej PARIŤ len pomaličky - aby sa para vytvárala, ale zase nie toľko, aby to všetko uniklo z hrnca. Po 20 minútach vytiahneme knedľu na drevenú dosku, popicháme špáradlom (unikne nám prebytočná para a knedľa ostane pekná nafúkaná - ako perinka. necháme trošku obschnúť, na ruky dáme tak 1 čl oleja a knedľu potrieme, aby nám tak nevysychala.

POZNÁMKA PRE NOVÁČIKOV: Parenie znamená, že máme dve nádoby. Jedna je položená na druhej. Tá vrchná má dierkované dno a tam je knedľa. Tá spodná je naplnená vodou (nesmie siahať až po spodok tej vrchnej) a tá voda sa varí. vytvárajúca para prechádza cez dierky do vrchného hrnca a tepelne pripravuje tú knedľu).

Autor: hucko