Iné
Pravý Srbský AJVAR
Budeme potrebovať

1,5 kg červenej (až bordovej) kápie
200g rajčinový pretlak
20 ml olivový olej
10g soli
10g cukru
0,1 dl 8%-ný ocot


Čo je AJVAR ?

Srbský národný poklad, srbská hrdosť, zeleninový paprikový kaviár. Zoženiete ho aj v Chorvátsku, no pôvod má v Srbsku. Je to neuveriteľná delikatesa.


Ako na to

Papriku umyjeme a prepichneme nožom, aby nám pri pečení nevybuchla. Dáme ju do rúry na tú mrežu a pod mrežu dáme plech. Sem bude stekať šťava pri pečení. Pečieme pri teplote 200 stupňov cca 10 minút na jednej strane. Naraz vieme upiecť 12 ks. Paprika začne černieť. Tak to má byť. Otočíme ju a opečieme aj z druhej strany. Vložíme do väčšieho hrnca a zakryjeme vzduchotesne igelitom. Paprika sa zaparí a po vychladnutí sa ľahko dá odstrániť zafarbená kožka a semiačka. Po vyčistení a ošúpaní papriky ju necháme v sitku stekať do druhého dňa. Na druhý deň ju najemno pomelieme na mäsovom mlynčeku. Pridáme ostatné suroviny a za neustáleho miešania pomaly varíme 2 hodiny.

Je to náročný proces, preto naraz treba spraviť minimálne 15 kilo. Po uvarení naložíme do zaváraninových pohárov a sterilizujeme 10 minút, alebo použijeme metódu suchého dunctu.


Suchý dunct

AJVAR udržujeme v jemnom vare a plníme (1 cm pod okraj) do zohriatych pohárov. Poháre tesne pred plnením zohrejeme vriacou vodou. Po naplnení ihneď položíme vrchnák, ale nezatvárame, počkáme tak 20 sekúnd (zatiaľ naplníme druhý pohár (tretí, štvrtý...). Za tých 20 sekúnd sa zohreje vzduch medzi obsahom pohára a jeho vrchnákoma sám sa vytlačí (vzduch). Až teraz zatočíme vrchnák a necháme prikryté pomaly vychladnúť.

Autor: hucko