Iné
Šípkový lekvár (džem)
Budeme potrebovať

5 kg šípok
2,5 kg cukor kryštál


Kto by ho nemiloval ?

Toto je najlepší stroj času. Kedykoľvek si z neho dám, ocitám sa v detstve s natretým chlebom. Robila ho moja babka, moja mamina (stále ho robí) a teraz ho robím už aj ja. Nielen pre seba - aj pre kamarátov.


Nech drina započne

Najnáročnejšie je hádam nazbierať šípky. Ja to ale robím rád, som na čerstvom vzduchu a vyčistím si hlavu. Nazbierané šípky opláchnuť a hneď nechať vysušiť. Po vysušení odrezať hornú tvrdú hlavičku. Rozprestrieme ich na plech na pečenie - tak v jednej vrstve, a do troch-štyroch dní šípky zmäknú. Po zmäknutí ich v hrnci zalejeme vodou, tak aby boli cca 5 cm pod vodou. Privedieme do varu a necháme lúhovať 5-6 hodín. Keď si šípky oddýchli, znova privedieme do varu a miešame varechou tak, že popri miešaní ich pritláčame k hrncu (pučíme ich). Takto ich pomaličky (nie divoko) varíme max 60 minút - až kým ich nerozvaríme. Ak by boli veľmi husté, pridáme 1-2 dl vriacej vody. Toto šípkové pyré prepasírujeme cez jemné sitko a pomalilinky varíme tak, aby sme zredukovali zhruba na 2/3 prefiltrovaného objemu. Necháme vychladnúť. Teraz pridáme cukor 0,5 kg cukru na 1 kg lekváru. Pomiešať a nechať stáť 5-6 hodín (kľudne aj cez noc). Na druhý deň ráno priviesť do varu a vriace dávkovať do pohárov.

Najlepšiu sterilizáciu spravíme tak, že naberieme vriaci lekvár tak 1 cm pod vrch pohára a priložíme vrchnák - ešte nezaťahujeme. Necháme nech sa zohreje vzduch medzi vrchnákom a lekvárom (tak 30-60 sekúnd) a vrchnák zatiahneme.Necháme veľmi pomaličky pod dekou vychladnúť. Lekvár sa takto dokonale vysterilizuje a vydrží aj 3-4 roky (ak sa nezje).

Autor: hucko