Hlavné jedlo
Tradičné bryndzové halušky
Budeme potrebovať

1 kg očistených, na kašu postrúhaných surových zemiakov
150g hladkej múky
100g polohrubej múky
200g hrubej múky
1,5 čl soli
150-200 g bryndze vymiešanou s cca
100g kyslej smotany a cca
80ml smotany na šľahanie.
slaninu na opraženie


Dôležitá je múka

Dnes dostaneme kúpiť hladkú, polohrubú aj hrubú. Dokonca aj mix všetkých troch, tzv celozrnnú. My ale potrebujeme mať ten správny pomer všetkých troch a vyrobíme si vlastnú celozrnnú.


Ako na to

K najemno postrúhaným zemiakom (na kašu) pridáme múku a pol čl soli. (zvyšok soli ide do vody, kam budeme hádzať halušky). Pokiaľ vypracujeme nie veľmi husté cesto, zovrie nám osolená voda (aspoň 4 litre). Do tejto vody hádžeme z lopára halušky (alebo si pomôžeme nejakým nástrojom, ktoré na tento účel kúpime v obchode s kuchynským náradím. Keď halušky vyplávajú na hladinu, sú hotové. Trvá to tak 2 minúty. Halušky vyberieme (najlepšie hlbokým sitkom), precedíme, zmiešame s bryndzou a podávame s opraženou slaninkou (najlepšie pokrájanú na kocky a na miernom ohni posmažíme pokiaľ slaninka nepustí väčšinu masti) a folklórnym výrazom na tvári. :)


Uff, skoro som zabudol.

To s tým pomerom múk je to asi tak. Keby ste použili iba hladkú múku, halušky by mali konzistenciu rozmočeného mydla. S polohrubou múkou by chutili, ako týždeň čakajúce v železničnom bufete. A keby boli len z hrubej múky, boli by tvrdé, ako talianske kolienka. Na správnom pomere múk pracovali 3 gurmánske hlavy a výsledok je excelentný....

Autor: hucko