Polievka
Polievka
Víťazný kotlíkový guláš
Víťazný kotlíkový guláš
Budeme potrebovať pre 10 hladošov

2 kg hovädzie lýtko
200 g masti
1 kg cibuľa
1 kg zemiaky
20 g mletej červenej papriky
26 g soli
5g mleté čierne korenie
voda podľa požiadaviek.


Základné pravidlá

Na dokonalý guláš (z akéhokoľvek mäsa) potrebujete vedieť len pár pravidiel. Všetko ostatné je tuning a MYSTIFIKÁCIA :-)

1: Na objem mäsa potrebujeme rovnaký objem (nie hmotnosť) cibule
2: Zemiaky sú voliteľné, ale maximálne polovicu hmotnosti mäsa.
3: na 1 kg mäsa ide na začiatok 13g soli (ak pridávame zemiaky, treba pridať aj soľ)
4: Cibuľu treba opražiť až do žltohneda - nemiešať divoko, daj jej čas sa opražiť
5: Mäso sa pred varením musí tiež opražiť - zatiahnuť
6: Zelenina zvyšuje pravdepodobnosť, pokazenia guláša (skysnutie na druhý deň) - nepoužívať
7: Majoránka zaručuje pokazenie guláša (skysnutie na druhý deň) - nepoužívať
8: Bravčové mäso potrebuje 2 hodiny, hovädzie (divina) 3


Nech sa stane GULÁŠ

Neexistuje iný pokrm, na ktorý by bolo viac receptov, ako je samotný guláš. Nie je totiž nič jednoduchšie, ako hodiť ho kotlíka nejaké mäso, zeleninu podliať troškou vody a variť počas dlhých večerov... Do tejto veľkej rodiny gulášov patrí aj BORŠČ, či slovenská KAPUSTNICA. Každá kapustnica je guláš, ale nie každý guláš je kapustnica :-)

Do kotlíka najprv dáme roztopiť masť. Keď je masť roztopená, pridáme najemno nakrájanú cibuľu a dôkladne premiešame. Mali by sme dostať konzistenciu podobnú krupicovej kaši. Cibuľu raz za 2-3 minútky premiešame - nesmie sa divoko pražiť, radšej tak stredne silno. Cibuľa musí pustiť farbu. Hnedá je úplne super. Ak miestami prihorí, nevadí, vyberiete počas varenia varechou. Keď je už cibuľa pekne zlatohnedá, pridáme červenú papriku, rýchlo a dôkladne premiešame a ihneď pridáme na kocky nakrájané mäso.Miešame miešame, až kým sa cibuľa a mäso nespoja a rovnomerne nepremiešajú. Teraz je dôležité miešať, až kým sa mäso nezatiahne - to môže trvať tak 10 minút - nemiešať divoko. Tento čas je dôležitý aj preto, lebo sa cibuľa rozbije miešaním s tvrdým mäsom. Tu je ten čas, keď cibuľa mizne.

Lečo, alebo lúpané paradajky - ja uprednostňujem lúpané paradajky (rovnaký objem, ako mäso). Rajčiny v sebe obsahujú prírodný konzervant a preto je menšia pravdepodobnosť, že sa guláš pokazí a nevydrží do druhého dňa. Pridáme teda soľ, čierne korenie, lečo, alebo lúpané paradajky v konzerve a miešame ďalších 10-15 minút - nech sa rozbije aj zelenina. Teraz môžeme podliať VRIACOU VODOU - ak robíme guláš polievkového charakteru a varíme do zmäknutia mäsa. Keď je mäso už na skus celkom poddajné, pridáme zemiaky (ak sa dá - bez vody) a varíme do zmäknutia zemiakov. Určite bude treba pridať ešte soľ, lebo zemiaky ju majú radi a vstrebú ju.

Kto chce, môže ešte pridať chilli a najlepšie chutí s čerstvým chlebom vonku v prírode. Ja si ho zvyknem ešte na tanieri posypať troškou cibule a petržlenovej vňatky. Dobrú chuť.

Autor: hucko